+48 697 979 766
kancelaria.bialkowska@gmail.com

Od czego zależy wysokość alimentów?

Zgodnie z treścią art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – rodzice są obowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z jego majątku wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania. Zakres świadczeń alimentacyjnych wyznacza art. 135 § 1 KRIO, zgodnie z którym wysokość obowiązku alimentacyjnego zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego…

Odszkodowanie lub zadośćuczynienie od sprawcy przestępstwa

Podstawą prawną orzeczenia odszkodowania lub zadośćuczynienia w procesie karnym jest art. 46 § 1 Kodeksu karnego, zgodnie z którym w razie skazania sąd może orzec, a na wniosek pokrzywdzonego lub innej osoby uprawnionej orzeka, stosując przepisy prawa cywilnego, obowiązek naprawienia, w całości albo w części, wyrządzonej przestępstwem szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę….

Rozwód Polaków mieszkających za granicą

Małżonkowie posiadający obywatelstwo polskie, a mieszkający poza granicami kraju mogą rozwieść się przed sądem w Polsce. Podstawę prawną stanowi art. 11031 KPC. Pozostaje pytanie, do którego Sądu właściwego miejscowo należy kierować pozew o rozwód. Zgodnie z art. 41 KPC powództwo ze stosunku małżeństwa wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu…

Rozwód z winy jednego małżonka

Zgodnie z art. 57 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Sąd może zaniechać orzekania o winie małżonka tylko wtedy, gdy obie strony wyrażą takie zgodne żądanie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy. W przypadku, gdy tylko jeden z małżonków żąda orzeczenia o winie, sąd zobowiązany jest do poczynienia ustaleń czy wniosek o orzeczenie winy jest zasadny.

Jak podzielić spadek?

Dział spadku może być przeprowadzony na 3 sposoby. Pierwszym z nich jest sprzedaż całego majątku i podział środków uzyskanych ze sprzedaży. Drugim jest przejęcie spadku przez jedną osobę i spłatę pozostałych osób. Spadkobiercy mogą też zrzec się spłat. Trzecią możliwością jest…
Czytaj więcej

Alimenty na pełnoletnie dziecko

Wielu rodziców zastanawia się jak długo trwa obowiązek alimentacyjny. Czy datę tę wyznacza osiągnięcie przez dziecko pełnoletniości czy może alimenty należy płacić tak długo jak dziecko się uczy?…

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego może odbywać się w inny sposób niż dziedziczenie ustawowe przewidziane na zasadach ogólnych. Wybór przepisów dotyczących dziedziczenia gospodarstwa rolnego zależy od…

Zaprzeczenie ojcostwa

Zaprzeczeniem ojcostwa może być zainteresowany zarówno domniemany ojciec dziecka jak i matka dziecka. W praktyce spotykane są najczęściej dwie sytuacje…

Kto ma prawo do zachowku?

Zachowek jest formą ochrony interesów najbliższych członków rodziny spadkodawcy, którzy zostali pozbawieni udziału w spadku, najczęściej w wyniku…

Przestępstwo niealimentacji

Osoba, która nie płaci alimentów w określonych przypadkach musi liczyć się z odpowiedzialnością karną. Art. 209 § 1 Kodeksu karnego został zmieniony i…

Majątek wspólny małżonków

Majątek wspólny małżonków co do zasady stanowią przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub przez jednego z nich…

Co jest majątkiem osobistym małżonka?

Majątek osobisty małżonków stanowią co do zasady rzeczy nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego. W praktyce jest to zazwyczaj mieszkanie kupione przez…

Skutki prawne rozwodu

Wraz z uprawomocnieniem się wyroku w sprawie o rozwód, następują bardzo ważne skutki prawne, m.in. w sferze spadkowej czy finansowej. Poniżej najważniejsze z nich:…

Kto dziedziczy, gdy osoba wskazana w testamencie nie żyje?

Może zdarzyć się sytuacja, kiedy osoba wskazana w testamencie jako spadkobierca umrze przed osobą, która sporządziła testament. Powstaje wtedy pytanie, kto powinien odziedziczyć spadek: dzieci osoby wskazanej w testamencie, spadkobiercy ustawowi a może ktoś inny?
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Adwokat Białkowska 2017